به طور کلی غار چیست ؟

وجود دفینه در غار…

غار ها حفره هایی هستند که به طور معمول بر اثر حل شدن سنگ ها با آب و ذوب شدن یخ ها ایجاد می شود. بزرگترین و شگفت انگیز ترین غار ها در سنگ های آهکی به وجود آمده اند. به طوری که بعضی از غارها فقط یک حفره کوچک می باشند که تنها یک نفر میتواند از آنها عبور کند. برخی دیگر نیز دارای گذرگاه ها و اتاقک های تو در تو می باشند.

از همین رو این مکان از چندین جهت مورد توجه افراد در دوران باستان قرار گرفته است. دلایلی از نظیر استحکام فوق العاده ، مکانی مناسب برای زندگی ، دور از دسترس بودن ، وجود مواد معدنی ، مخفی بودن از دید ، دارای فضای وسیع و محافظت شده از عوامل طبیعی ، استفاد ه به منظور عبادتگاه ، راحتی پلمپ شدن و پنهان کردن و … از این رو این امکانات و شرایط طبیعی سبب شده است که این غارها محلی مناسب به منظور پنهان کردن دفینه ها باشند.

وجود دفینه در غار به چه صورت می باشد

وجود دفینه در غار به چه صورت می باشد

 می توان گفت که غارها مکان مناسبی به منظور مخفی کردن دفینه ها و گنجینه های باستانی می باشند به طور مثال در کشور خودمان نیز از این گونه غارهای دارای دفینه بسیار بوده است که یکی از آنها را می توان به غار کلماکره در استان لرستان در غرب ایران اشاره کرد که دارای یک گنجینه گران بها بود و به صورت اتفاقی توسط یک چوپان کشف شد.

گر چه بسیاری از این گنجینه به تاراج رفت ولی همچنان نمونه ای از اشیاء تاریخی آن در موزه های خارج از کشور و درون کشور وجود دارد که نشان از قدمت و تمدن کهن این مرز و بوم می باشد.

غارها به طور کلی به دو دسته تقسیم میگردند

 1. غار های طبیعی
 2. غارهای دست ساز و مصنوعی

غار های دارای دفینه ، وجود دفینه در غار

غارهای که مد نظر ما می باشند غارهایی می باشند که دارای دفینه می باشند. از این رو می توان گفت که هر دو دسته غار از جمله طبیعی و مصنوعی هر دو دارای دفینه می باشند و نمیتوان گفت که در کدام دسته امکان وجود دفینه بیشتر می باشد. معمولان درون غارها در گذشته محل زندگی بوده است و همواره وسایل و ابزارهای زندگی به جا مانده درون غارهای بکر و دست نخورده یافت شده است از این رو همیشه نمیتوان گفت که درون غار باید گنج و یا به اصلاح جنس زرد باشد.

وجود دفینه در غار و احتمال وجود تله

ولی در اقلب غارهای که دفینه وجود دارد در غار را پلمپ میکردند و برای خروج گازهای به وجود آمده هواکش هایی طراحی میکردند که یکی از آنها معمولا در جلو غار قرار داشته است.  در این نوع غارها معمولا تله فیزیکی و مکانیکی نیز وجود داشته است در این غارها راهروهای وجود دارد که درون آنها سرمال دفینه می باشد.

اندازه دهانه غارها متفاوت می باشد به طوری که در بعضی از غارها هنگام ورود به آن باید به صورت سینه خیز چند متری را طی کنید. از این رو برای ورود به غار اولین مسئله رعایت کردن مسائل ایمنی می باشد. تجهیزات ایمنی ، تجهیزات روشنایی ، تجهیزات اکسیژن و تخلیه هوا ، لباس مخصوص و … را هنگام ورود به غار باید به همراه داشت و کلیه نکات ایمنی را رعایت کرد.

وجود دفینه در غار به چه صورت می باشد

وجود دفینه در غار به چه صورت می باشد

دزدان و راهزنان در گذشته به هنگام غارت و دستپرد به اموال و اشیاء قیمتی این دستاوردها را در غارها مخفی میکردد و از آنجا به عنوان مخفیگاه نیز بهره میگرفتند از این رو معمولا دفینه ها را در محل های همچن دیواره های غارها ، در زیر تل درست شده درون غار ، در تونل حفرشده در درون غار ، داخل قبر موجود در درون غار و … مخفی میکردند

علایم غار دارای دفینه ، وجود دفینه در غار

اگر در کوهستان با اشکای U ، C و یا D مانند برخورد کردید نشانه های وجود غاری در اطراف می باشد. که همواره با کمی جست و جو و کمی دقت میتوانید آن را بیابید. اگر در کنار این نشانه ها یک حلقه هم وجود داشته باشد، به معنای ماه کامل می باشد و نشان این می باشد که غار دارای دفینه می باشد. حکاکی چهارگوش به معنای اتاق خالی می باشد اما قطعا در کنار آن اتاقی پر نیز وجود دارد که باید آن را یافت

اولین قدم پس از ورود به غار بررسی دقیق و جزء به جزء دیواره های غار می باشد. به دنبال اشکال حکاکی شده ، سنگ های تراش خورده و متفاوت باشید، همچنین مراقب گاز های سمی در داخل باشید البته اگر درون  غار لانه پرندگان یا خفاش وجود داشت می توان مطمئن شده گاز سمی وجود نداشته است، از این رو نشانه های همچون ماه و ستاره ، نعل اسب ، انواع جوغن (جوغان) از مهمترین نشانه های غارهای دارای دفینه می باشد.

نمونه ای از آثار و نشانه های مشابه

 • نشان رخ انسان در دفینه یابی به چه معناست
 • دفینه آتشکده های قدیمی
 • نشان نهنگ در دفینه به چه معناست
 • نماد صلیب در گنج یابی به چه معنا می باشد
 • نشان قیچی در گنج یابی و دفینه یابی
 • نماد فیل در دفینه یابی
 • سرمال دفینه چیست
 • نشان شیر در دفینه یابی و گنج یابی
 • نشان گاو در دفینه یابی
 • نشان عقرب یا نشان کژدم در گنج یابی
 • نشان شتر در گنجیابی و تفسیر آن

برترین کمپانی فروش فلزیاب در سطح خاورمیانه

اگر از کاوشگران گنج های باستانی می باشد داشتن یک دستگاه فلزیاب با کیفیت و قدرتمند می تواند شما را در راه رسیدن به هدفتان بسیار موفق سازد. از این رو کمپانی فروش فلزیاب جام جم برترین کمپانی تولید کننده انواع فلزیاب و گنج یاب در سطح خاورمیانه می باشد که می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این کمپانی عرضه و تولید کننده انواع فلزیاب ایرانی ، فلزیاب خارجی ، فلزیاب ارزان ، فلزیاب اورجینال ، ردیاب ، مین یاب ، معدن یاب ، آب یاب و … می باشد. شما می توانید با مراجعه به نمایندگی فروش فلزیاب جام جم ، فروش فلزیاب شیراز ، فروش فلزیاب تهران ، فروش فلزیاب خرم آباد و یا با تماس با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ با مشاوران این کمپانی در تماس باشید.

درباره نویسنده: فلزیاب آذرخش

بنام خدا
با عرض سلام خدمت شما دوستان و عزیزان و همراهان همیشگی وب سایت جام جم، بنده مدیریت وب سایت فلزیاب جام جم می باشم و کمال تشکر از همراهی شما عزیزان را دارم. جهت هرگونه پیشنهاد و انتقاد می توانید با ما با شماره 09917579001 در تماس باشید.