کویل یا لوپ فلزیاب مخصوص سیستم های پالسی و VLF

 

هرگاه یک هادی جریان الکتریکی را به صورت دوایری با مراکز مشترک بپیچیم یک نوع ساده از سیم پبچ (کویل) را خواهیم داشت. اگر به سیم پیچی یک جریان الکتریکی را متصل کنیم با عبور جریان الکتریکی از سیم پیچ درون و اطراف آن میدان مغناطیسی پدید می آید. میدان مغناطیسی با برق یک رابطه مستقیم با هم دارند بدین معنا که برق موجب ایجاد میدان مغناطیسی شده و همچنین میدان مغناطیسی گواه بر وجود برق می باشد.

لوپ فلزیاب

لوپ فلزیاب

کویل یا لوپ فلزیاب چیست ؟

کویل مفهوم متعدد داشته که در عرصه فلزیابی به یک سیم پیچ فلزی دایره ای گفته می شود که به عنوان سیستم تشخیص در فلزیاب کاربرد دارد. بدین منظور پس از تامین برق دستگاه توسط باطری از طریق یک کابل از مدار فرستنده (کیت فلزیاب) به سیم پیچ فرستنده در کویل ارسال می کند. در این هنگام کویل یک میدان مغناطیسی را در اطراف خود ایجاد می کند، در صورت حرکت کویل به سمت یک شی فلزی یک جریان الکتریکی را در داخل جسم ایجاد می کند، این جریان الکتریکی یک میدان مغناطیسی دیگر در اطراف جسم ایجاد می‌کند، سپس میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط جسم را دریافت کرده و پس از تحلیل شروع به ایجاد صدا (یک نوع هشدار) کرده و مشخص می‌کند که شیء ای فلزی را پیدا کرده اید. میزان صدای ایجاد شده می‌تواند نوع فلز مدفون شده را مشخص نماید.

فلزیاب هایی که با استفاده از کویل منجر به تشخیص فلز می شوند از سیستم پالسی (بوقی) تبعیت می کنند. به عبارت دیگر تمامی فلزیاب های پالسی دارای یک کویل  (لوپ فلزیاب) می باشد که با استفاده از آن می توان فلزات را کاوش کرد.

نحوه استفاده از کویل

کویل (لوپ) را با یک دسته با استفاده از یک دست گرفته و پس از تنظیم فاصله آن با زمین (بالانس) به صورت افقی (رفت و برگشت) بر روی سطح حرکت داده و آرام آرام به سمت اطراف حرکت کنید. کویل در هنگام قرار گیری بر روی جسم فلزی صدایی را ایجاد خواهد کرد. فلزیاب های پالسی به نوعی نقطه زن به شمار می آیند زیرا به محض قرارگیری کویل بر روی جسم هشدار می دهد که به عبارتی می تواند مکان دقیق فلزات را مشخص نماید. کاوشگران به فلزیاب های پالسی که بتواند مکان دقیق فلزات را مشخص نمایید فلزیاب نقطه زن می گویند.

لوپ فلزیاب

لوپ فلزیاب

اندازه کویل فلزیاب

قطر لوپ فلزیاب به صورت متعارف از ۲۸ سانتیمتر (دایره یا بیضی شکل) تا دو متر مربع (مربعی) می باشد که در این اندازه ها کاربرد مفید دارند. اندازه لوپ فلزیاب در نقطه زنی دستگاه  رابطه مستقیم دارد بدین معنا که به هر اندازه لوپ کوچکتر باشد عمق زنی کمتر و قدرت تشخیص بهتر (نقطه زنی) و به هر اندازه لوپ فلزیاب بزرگ تر باشد عمق زنی بیشتر و قدرت تشخیص کمتر را در بر خواهد داشت. به عبارت دیگر هر چه اجسام در عمق بیشتری قرار داشته باشند با استفاده از لوپ های بزرگتر قادر به تشخیص آنها خواهید بود.

لوپ فلزیاب

کویل فلزیاب

انواع لوپ فلزیاب

لوپ ها در انواع مختلفی با کارایی متفاوت طراحی و تولید می‌شوند و هر کدام به نحوی کاربرد داشته و می توان شما را در امر فلزیابی یاری نماید. لوپ ها در طرح های گوناگون در دسترس می باشد که پر کاربرد ترین آن ها عبارتند از:

  • لوپ هم مرکز
  • لوپ بیضوی
  • لوپ D شکل
  • لوپ سوپر D
  • لوپ مربعی
  • لوپ متناسب با مدار فلزیاب دستی

لوپ عایق

کویل ها از سیم پیچ، کاور پلاستیکی و ماده محافظ تشکیل شده است و در شکل ها و انواع متفاوت جهت دسترسی به عمق مناسب مورد استفاده قرار میگیرد. مناسب ترین لوپ جهت دستگاه های فلزیاب پالسی (نقطه زن)، لوپ گرد میباشد زیرا میدان مغناطیسی تشکیل شده در بهترین حالت ممکن میباشد و میتوان از آن به صورت صحیح استفاده کرد. لوپ های تولید شده توسط شرکت فلزیابی IKPV دارای استاندارد های جهانی بوده که میتوان نسبت به کارایی مورد انتظار آن ها را سفارش داد و مورد استفاده قرار داد. لوپ های این شرکت عایق آب، ضربه و آتش میباشد.

شرکت IKPV بعنوان برترین شرکت فلزیابی خاورمیانه میباشد که با تولید دستگاه های ردیاب و گنج یاب تصویری با ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش توانسته از محبوبیت خوبی در بین کاوشگران و باستان شناسان برخوردار گردد. پیشنهاد میشود جهت تهیه دستگاه فلزیاب و لوازم جانبی دستگاه به نمایندگی های مجاز فروش فلزیاب شیراز مراجعه نمایید.

 

فروشگاه فلزیاب IKPV ایران 

دارنده انواع لوپ و لوازم جانبی فلزیاب 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس حاصل نمایید.

درباره نویسنده: فلزیاب شیراز