در این صفحه از سایت felezyabjamejam قصد داریم به تحلیل و بررسی دفینه کاروانسرا بپردازیم. به طوری که وجود گنجینه های کوچک به مانند خمره های کوچک در اطراف کاروانسراها امری طبیعی بوده است. در دوره صفویه در کاروانسراها دولت مقداری سکه را درون کاروانسرا مخفی میکرد تا در زمان نیاز و در زمانهای که حوادثی به مانند زلزله ، سیل و باران و … به این مکان آسیب میرساند از آن برای مخارج آنجا استفاده کند. همواره برخی از افراد در گذشته به منظور محافظت از اموال و اشیاء قیمتی خود در برابر راهزنان و سارقان ، مقداری از این اموال را در محوطه کاروانسرا مخفی میکردند تا در مسیر بازگشت از سفر بتوانند آن را برداشته و با خود ببرند.

کارشناسی علائم گنجینه کاروانسرا

دو مورد از آثار و نشانه های که در اطراف کاروانسرا دارای اهمیت می باشد آب انبار و نماد شیر می باشد. به طوری که نماد شتر اگر همراه با بار باشد احتمال وجود دفینه در آن منطقه بسیار زیاد می باشد. مکانی که بسیار احتمال دارد در آن دفینه باشد کنار ستون های موجود در حیاط کاروانسرا می باشد که یکی از رایج ترین مکانهای دفن دفینه می باشد به این صورت که شبانه پای یکی از این ستون ها را چاله ای ایجاد کرده و سکه های خویش را در آنجا پنهان میکردند تا در زمان بازگشت از سفر آنها را برداشته.

مکان هایی که ممکن است گنجینه کاروانسرا آنجا باشد

گنجینه کاروانسرا و کارشناسی محل دفینه

گنجینه کاروانسرا و کارشناسی محل دفینه

گنجینه کاروانسرا

دیگر مکانی که مسافران اموال خود را در آن مخفی میکردند میتوان به کف حجره ها اشاره کرد، به طوری که مسافرانی که اموال با ارزش و اشیاء قیمتی باخود داشتن و شب را در این حجره ها سپری میکردند قسمتی از کف اتاق را حفر کرده و اموال با ارزش را در آنجا مخفی میکردند. برج های قرار گرفته در اطراف کاروانسرا نیز از مکان های احتمالی برای پنهان کردن اموال بودند. از این رو برای اطمینان از محل دقیق دفینه کاروانسرا میتوانید با یک دستگاه فلزیاب پالسی کار خود را بیمه کنید. و با اطمینان هر چه بیشتر به کاوش بپردازید.

همواره دیده شده است که افرادی سودجو به فروش نقشه گنج میپردازند و افراد ساده نیز گول این افراد سودجو را خورده و هزینه زیادی بابت این نقشه ها پرداخت میکنند، به طوری که اگر چنین نقشه ای وجود داشته باشد خود شخص دارای نقشه اقدام به پیدات کردن گنج میکند و نیازی به فروش آن ندارد.

گنجینه کاروانسرا و کارشناسی محل دفینه

گنجینه کاروانسرا و کارشناسی محل دفینه

از این رو زمانی که مقدار جنس یا مال کم بوده است شخص صاحب مال با در آوردن یکی از خشت های دیوار اتاق و یا محل دیگری از کاروانسرا، اموال را در پشت این خشت ها پنها کرده و سپس این خشت ها را نصف میکردند ( تا فضایی برای گذاشتن مال خالی شود) و سپس در محل خود قرار می دادند. همواره برای یافتن این اهداف دیوار را به دقت بررسی کنید و به دنبال خشتی باشید که از لحاظ موقعیت قرارگیری و یا رنگ با بقیه خشت ها فرق داشته باشد. مورد آخر نیز در زیر اجاق درون اتاق میباشد به طوری که خاک زیر اجاق را حفر میکردند و در زیر آن به دفن اموال می پرداختند.

نمونه ای از آثار و نشانه های موجود در دفینه یابی

 • نماد سنگ آسیاب در گنج یابی و دفینه یابی به چه صورت می باشد
 • دفینه قنات و کاریز به چه صورت می باشد
 • تفسیر چراغ پی سوز در دفینه یابی
 • وجود دفینه در غار به چه صورت می باشد
 • دفینه آتشکده های قدیمی
 • سرمال دفینه چیست
 • گنجینه قلعه های باستانی
 • گنجینه در حمام قدیمی
 • نشان گرگ در گنج یابی
 • نشان ترازو در گنجیابی
 • گنج نامه یا نقشه گنج چیست
 • هواکش خزانه در گنجینه یابی
 • نشان شمشیر در گنج یابی

توصیه ما به شما عزیزان و دوستداران گنج یابی و باستان شناسی این می باشد که با خرید یک دستگاه فلزیاب به کار کاوش خود سرعت بخشیده و همواره با اطمینان بیشتری این کار را انجام دهید. کمپانی جام جم عرضه کننده و تولید کننده انواع فلزیاب تصویری ، فلزیاب پالسی ، فلزیاب مگنومتر ، فلزیاب امنیتی ، فلزیاب آنتن راداری ، ردیاب ، حفره یاب و… می باشد جهت اطلاعات بیشتر با دفتر فروش فلزیاب شیراز ، فروش فلزیاب تهران ، فروش فلزیاب مازندران ، فروش فلزیاب خرم آباد ، فروش فلزیاب تبریز ، فروش فلزیاب اصفهان با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس حاصل فرمایید.

درباره نویسنده: فلزیاب آذرخش

بنام خدا
با عرض سلام خدمت شما دوستان و عزیزان و همراهان همیشگی وب سایت جام جم، بنده مدیریت وب سایت فلزیاب جام جم می باشم و کمال تشکر از همراهی شما عزیزان را دارم. جهت هرگونه پیشنهاد و انتقاد می توانید با ما با شماره 09917579001 در تماس باشید.